אודות המרכז

שאלות ותשובות

ב-2010, אחרי שזכה באליפות העולם בדיבייט לאוניברסיטאות, הקים יוני כהן-אידוב את "מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה", כדי להפיץ את מיומנויות החשיבה, הדיבור והתקשורת בישראל. היום סגל המרכז מונה עשרות מדריכים, מיטב הדיבייטוריות והדיבייטורים בישראל, אשר מדריכים אלפי סדנאות בכל שנה. 

אנחנו פועלים לקידום ופיתוח מיומנויות התקשורת, חידוד המסרים והפרזנטציה. אנו עושים זאת באמצעות סדנאות חווייתיות  ומתודות ייחודיות שפיתחנו לאורך השנים בעקבות ההצלחה חסרת התקדים שלנו בתחום הדיבייט.

המרכז פועל בשלושה מישורים: בארגונים וחברות, במערכת החינוך ובקורסים וסדנאות לקהל הרחב.

ההדרכות של מרכז כהן-אידוב מתקיימות ממטולה ועד אילת, מהחברות הגדולות במשק, המשך באוניברסיטאות המובילות, ועד בתי ספר בכל המדינה.

דיבייט הוא פעילות מלהיבה ומאתגרת מחד, וכלי יעיל מאין כמוהו מאידך.

בדיבייט מנסים שני צדדים לשכנע בעמדתם בנושא הניתן במקום, תוך שימוש בטיעונים מוצקים ורטוריקה מדויקת.

מקורותיו של הדיבייט הם אמנם בפוליטיקה ובאקדמיה, אך המיומנויות הנרכשות בו רלוונטיות לחיים המקצועיים והאישיים של כולנו.

  • פיתוח החשיבה: לוגיקה מוצקה, זריזות מחשבה, אילתור בזמן אמת, וחשיבה אנליטית וביקורתית
  • פיתוח ההבעה, ההופעה והרטוריקה: דיבור בפני קהל, כושר שכנוע וחידוד מסרים, ביטוי עצמי
  • ערכים: תרבות דיון, הבנה הדדית, וסובלנות
  • העצמה אישית וקבוצתית: כלים מעשיים לחיים – שפת גוף, יצירת רושם ראשוני, ביטחון עצמי, ועבודת צוות
  • החבילה המלאה שהיא הדיבייט, ברמה העולמית הגבוהה ביותר ותוך התאמה לקהל היעד.
  • שיטות ומתודות ייחודיות למציאת המסר הרלווטני, העברתו באופן משכנע, והתמודדות עם התנגדויות
  • שמים דגש על חוויית למידה חדשנית, שונה ומהנה
  • מעסיקים קבוצה מובחרת של מדריכים, כולם בעלי ניסיון עשיר וקבלות מוכחות הן בהדרכה והן בדיבייט

המרכז מפעיל מספר פרוייקטים ייחודיים.
1. בשנת 2017 השקנו את מועדון הדיבייט של כנסת ישראל, בשיתוף עם חברות הכנסת קסניה סבטלובה ושרן השכל. המועדון קם במטרה לייצר שיח ציבורי מכבד במקום בו הוא הכי נחוץ.

2. נבחרת ישראל בדיבייט לנוער היא משלחת רשמית של חמישה תלמידי תיכון מצטיינים בדיבייט מרחבי הארץ העוברים תהליך מיון ואימונים אינטנסיביים ונשלחים לייצג את ישראל באליפות העולם בדיבייט תיכונים.

3. "תוכנית שיח ושיג", המופעלת בשיתוף משרד החינוך, שגרירות ארצות הברית, ומרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה היא אליפות הארץ הרשמית בדיבייט לבתי ספר. מאז שנת 2010 עוברים תלמידים ומורים ממעל מאה בתי ספר ברחבי הארץ הכשרה מקיפה בדיבייט, חשיבה לוגית ועמידה מול קהל על ידי צוות המדריכים של המרכז. תהליך זה כולל השתלמויות מורים וימי שיא מרוכזים לתלמידים, והקמה של מועדון דיבייט בכל בית ספר. בנוסף לרכישת הערכים והמיומנויות, נחשפים התלמידים לסוגיות ערכיות מורכבות ומגבשים את עמדתם בנושאים חברתיים בוערים במדינת ישראל ובעולם.

4. בשלוש השנים האחרונות מפעיל המרכז תכנית דיבייט ב-20 תיכונים בעיר ת"א יפו. צוותי האנגלית עוברים השתלמות של 30 שעות לאחריה הם מקנים את המיומנויות האלו לתלמידים ובשלב השני מגבשים מועדון דיבייט בית ספרי. המרכז מלווה מקצועית את כל המועדונים ועורך סדנאות משותפות ותחרויות בין בתי הספר.

צרו קשר

סגירת תפריט

השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם