הרטוריקה של הבלוג

פיץ' מעליות

פיץ' המעליות הוא נאום שאמור לשכנע מישהו לתמוך בכם (וליתר דיוק, להתעניין מספיק באפשרות הזו כדי לקבוע אתכם פגישה נוספת, שבה ישמע יותר לעומק) במסגרת הזמן הקצרה של נסיעה במעלית. היכולת להעביר מסר בצורה מזוקקת ותמציתית היא מיומנות קריטית בעולם העסקי של היום
פיץ מעלית תמונה

איך להעביר את המסר שלכם בצורה חדה ומדויקת – בזמן קצר במיוחד.
דמיינו את התרחיש הבא: אתם, יזמים מתחילים בעלי מוצר שתרצו להשיג לו מימון, נכנסים למעלית. אתם מגלים שהאדם איתו אתם חולקים את המרחב הצר הוא לא אחר מביל גייטס. אתם רוצים לשכנע את ביל היקר לתמוך בחברה שלכם ולעזור להפוך את הרעיון המדהים שלכם למציאות. הזמן הקצר שיש לכם איתו (נסיעת מעלית שאורכת בין כ-30 שניות) הוא כל הזמן שיש לכם כדי לגייס את אדון גייטס לצדכם. איך תעשו זאת?
אז כשמו כן הוא, פיץ' המעליות הוא נאום שאמור לשכנע מישהו לתמוך בכם (וליתר דיוק, להתעניין מספיק באפשרות הזו כדי לקבוע אתכם פגישה נוספת, שבה ישמע יותר לעומק) במסגרת הזמן הקצרה של נסיעה במעלית. היכולת להעביר מסר בצורה מזוקקת ותמציתית היא מיומנות קריטית בעולם העסקי של היום, כאשר חברות ומשקיעים רבים מאפשרות ליזמים שונים להציג בפניהם באופן כזה בלבד.

כמה טיפים לשיפור פיץ' המעליות שלכם:

  1. ותרו על הקדמות ורקע מיותרים, כל שניה קובעת! באופן רגיל, הייתם לוקחים דקה או שתיים להציג את עצמכם ולתת קצת רקע אודותיכם ואודות המיזם. פה אין לכם דקה או שתיים! מילולית, כל שניה היא קריטית. מעבר לשם שלכם או לשם החברה, ראוי לוותר על כל דבר שאינו מעניין או ספציפי מספיק בכדי שהמשקיע ירצה לקבוע אתכם פגישה נוספת. לדוגמה: "פיתחתי פתרון חדש לגמרי שיעילותו מוכחת לבעיה עם נתח שוק של מיליארד דולר" – מעניין. "אני עובד על זה כבר 13 שנה, מאז השנה השנייה באוניברסיטה" – לא מעניין. "אני בין 7 אנשים בלבד שיש להם את הידע הזה, והיחיד שלקח את זה לשוק" – ספציפי. "יש לי ניסיון רב בתחום, שימשתי כסגן מנהל פיתוח בחברת X" – לא ספציפי.
  2.  כעת משאתם יודעים להתמקד ב"מעניין" וב"ספציפי", עדיין שאלו את עצמכם איזה ידע בסיסי נחוץ לשומע בכדי להבין בכלל מה אתם רוצים מחייו, והאם יש לו את הידע הזה. מתוך הרצון להגיע ישר למוצר, או ל"מה יוצא לך מזה" עבור המשקיע, אנשים רבים נוטים לדלג על רקע קריטי לנושא עליו, שבלעדיו לא ניתן להבין את הערך של המיזם. לדוגמה: אם ביל גייטס לא בקיא בתחום האתגרים והפיתוחים האחרונים בתחום הביו-רפואה, אזי בלי הסבר של כמה שניות על הבעיה ועל הדרך שלכם לפתור אותה, המספרים הכספיים והייחוד שלכם לאו דווקא יעברו או כאמינים או יובנו כהלכה.
  3. השתמשו בהדגשות: בסופו של דבר, עיקר מה שאנשים זוכרים מנאום כה קצר הם משפטים בודדים, קצרים, ומודגשים כראוי. ודאו שאתם אומרים בצורה ברורה ומודגשת את הכותרות שמתמצתות את התוכן שתרצו להעביר. משפטי מפתח שכאלה רצוי לומר בקצב איטי יותר מרצף הדיבור השוטף בנאום.
  4. אל תדברו מהר מדי: כאשר מנסים לשכנע בפרק זמן קצר מאוד, זה טבעי לרצות לדבר כמה שיותר מהר ולהספיק לומר כמה שיותר תוכן. זה אכן חשוב להספיק הרבה מידע באופן יחסי, אבל לא במחיר של חוסר בהירות או קושי בקליטה מצד המאזין. זכרו שמה שחשוב הוא מה שהקהל שלכם קולט בזמן הזה- לא מה שאתם הספקתם לומר.
  5.  קבלו משוב: פיץ' מעליות הינו נאום שבו כל שניה משנה, לכן לא כדאי להגיע אליו לא מוכנים. כאשר מתכוננים לנאום כזה, הסריטו את עצמכם. לאחר צפייה בסרטון, חשבו מה יכולים הייתם לבצע טוב יותר ונסו להשתפר. לאחר מכן, רצוי להציג את הפיץ' גם לחברים או בני משפחה ולקבל מהם הערות. במקרה של פיץ' חשוב רצוי אפילו לבקש סיוע מאיש מקצוע.

בהצלחה!

שתף באמצעות
Facebook
LinkedIn
WhatsApp

פוסטים נוספים:

סגירת תפריט

השאירו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם